Umowa na czas określony a kredyt hipoteczny

Umowa na czas określony a kredyt hipoteczny

Czy umowa na czas określony przekreśla szansę na kredyt hipoteczny? Banki najchętniej udzielają kredytów osobom, które posiadają umowę o pracę na czas nieokreślony. Szczególnie dotyczy to długoterminowych zobowiązań jak kredyt hipoteczny.

Jednym z kroków realizacji planów jakim jest zakup nieruchomości jest decyzja o kredycie hipotecznym. Uzyskanie  środków finansowych gdy nie dysponujemy wystarczającą kwotą gotówki wyznacza realizację naszego celu.

Sprawdź nasz Ranking Kredytów Hipotecznych 2019.

Zdolność kredytowa

Banki obliczając zdolność kredytową uwzględniają m.in. nasze wydatki oraz źródło dochodów. Bank sprawdzi naszą historię w Biurze Informacji Kredytowej. Pozytywna historia w BIK oznacza brak niespłaconych po terminie kart kredytowych, kredytów.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w Kredyt hipoteczny krok po kroku.

Banki zazwyczaj preferują osoby, które posiadają umowę o pracę na czas nieokreślony, gdyż oznacza to stabilność przychodów. Co w sytuacji gdy mamy umowę na czas określony?

Umowa na czas określony – staż pracy

Aktualnie umowa na czas określony jest akceptowana przez jako źródło dochodów. Jednak warto zaznaczyć, że banki wymagają w takim przypadku dłuższego stażu pracy. Zazwyczaj banki wymagają aby okres zatrudnienia u obecnego pracodawcy nie był krótszy niż 6 miesięcy. Jednak można znaleźć też kredytodawców, którzy wymagają minimum 12 miesięcy zatrudnienia u obecnego pracodawcy. Ponadto, banki oczekują, że umowa nie wygaśnie przez co najmniej 12 miesięcy od dnia złożenia wniosku o kredyt.
Sprawdź nasz Ranking Kredytów Hipotecznych 2019.

Kredyt hipoteczny z umową na czas określony – gdzie szukać?

Większość banków akceptuje umowę na czas określony, jednak pod pewnymi warunkami.

Jeżeli jesteśmy zatrudnieni na czas określony bank sprawdzi od kiedy pracujemy u obecnego pracodawcy oraz do kiedy mamy zawartą umowę.

Poniżej sprawdzimy jak wymienione warunki wyglądają w poszczególnych bankach.

Bank Ile trwa umowa Ile musi jeszcze trwać umowa
Alior Bank 1 mies. (staż min. 6 m-c) 8 mies.
Millennium Bank 3 mies. (staż min. 6 m-c) pół roku
mBank 3 mies. pół roku
Santander (BZ WBK) 3 mies. rok
BOŚ Bank 3 mies. rok
BGŻ BNP Paribas pół roku pół roku
Bank Pekao S.A. pół roku 1 miesiąc
Deutsche Bank pół roku indywidualnie (min. pół roku)
eurobank pół roku pół roku
Credit Agricole pół roku (staż min. 18 m-c) pół roku
Bank Pocztowy pół roku pół roku
Raiffeisen Bank pół roku (staż min. 12 m-c) pół roku
ING pół roku rok
PKO BP pół roku 2 lata
Citibank rok rok
Pekao Bank Hipoteczny rok rok

Banki wymagają, aby nasza umowa na czas określony nie trwała krócej niż 3 miesiące.  Jednie Alior Bank akceptuje umowy zawarte miesiąc przed złożeniem wniosku kredytowego. Część kredytodawców akceptuje tak krótki okres trwania umowy lecz wymaga dodatkowo dłuższego stażu pracy. Kolejnym kryterium jest okres, który pozostał do momentu wygaśnięcia umowy na czas określony. Należy pamiętać, że decyzje kredytowe w przypadku hipotek trwają miesiącami a czas zakończenia naszej umowy skraca się. Wiele banków akceptuje promesę zakończenia umowy. Niestety nie każdy pracodawca chętnie zobowiąże się pisemnie do przedłużenia nam umowy o pracę.

Jeżeli posiadasz umowę o pracę na czas określony warto sprawdzić kilka ofert, gdy z każdy bank może odmiennie ocenić naszą zdolność do spłaty zobowiązania na podstawie naszej umowy o pracę.

Sprawdź nasz Ranking Kredytów Hipotecznych 2019.

Jeżeli rozważasz zakup nieruchomości za pomocą kredytu hipotecznego lub poszukujesz oferty pożyczki hipotecznej sprawdź nasz Ranking Kredytów Hipotecznych 2019.

5/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz