Kredyt czy pożyczka hipoteczna?

kredyt czy pozyczka hipoteczna

Kredyt czy pożyczka hipoteczna? – zastanawiasz się jakie są różnice? Który produkt jest dla mnie? Który produkt spełni moje potrzeby? Poniżej dokonamy porównania kredytu i pożyczki hipotecznej.

Jeżeli rozważamy zakup mieszkania lub budowę domu trzeba posiadać znaczną ilością środków finansowych. Dla wielu osób jest nieosiągalne, dlatego też często aby zrealizować ten cel musimy pożyczyć od banku znaczną kwotę. Zdecydowana większość osób składa wniosek o kredyt hipoteczny. Jednakże często warto rozważyć inny produkt, który również pozwala na pożyczenie od banku środków finansowych. Jest to pożyczka hipoteczna.

Kredyt czy pożyczka hipoteczna – cel finansowania

Główną cecha, która odróżnia pożyczkę od kredytu hipotecznego to cel finansowania. Jest to cel, na który zostaną przeznaczone środki finansowe, które otrzymamy od banku. Jeżeli ubiegamy się o kredyt hipoteczny to pieniądze można przeznaczyć tylko na zakup mieszkania, działki lub budowę domu. Musi być to sprecyzowany cel związany z finansowaniem nieruchomości. Jeżeli wnioskujemy o pożyczkę hipoteczną bank nie oczekuje od nas udokumentowania przeznaczenia środków. Możemy kupić mieszkanie lecz również może to być inny, dowolny cel.

Kredyt czy pożyczka hipoteczna -kwota

Kwota zarówno kredytu jak i pożyczki hipotecznej jest zależna od wartości nieruchomości. Składając wniosek o udzielenie kredytu hipotecznego maksymalnie możemy otrzymać równowartość 80% ceny nieruchomości. Dodajmy, że nadzór finansowy wyraził zgodę na możliwość dodatkowego zabezpieczenia części minimalnej wymaganej wpłaty. Trzeba połowę kwoty z wymaganego minimum, czyli 10% wartości nieruchomości. A jak sytuacja wygląda w przypadku pożyczki hipotecznej? Tutaj również kwota środków finansowych o które wnioskujemy jzależy od wartości posiadanej nieruchomości. Maksymalna kwota pożyczki hipotecznej jest uzależniona od tzw. wskaźnika LTV (czyli stosunku kwoty pożyczki do wartości nieruchomości będącej jej zabezpieczeniem). Zazwyczaj wynosi ona od 60% do 80% wartości nieruchomości.

Kredyt czy pożyczka hipoteczna – zabezpieczenie

Zabezpieczeniem zobowiązania finansowego wobec banku, zarówno w przypadku kredytu hipotecznego jak i pożyczki hipotecznej,  jest hipoteka. Jest to zastaw na wypadek braku spłaty zobowiązań z tytułu finansowania na rzecz banku. Dodajmy, że nie może one być zabezpieczeniem innego kredytu. Jest wpisana w księdze wieczystej naszej nieruchomości do momentu spłaty zadłużenia.

Kredyt czy pożyczka hipoteczna – dokumenty

Otrzymanie kredytu lyb pożyczki hipotecznej jest związane z posiadaniem dokumentów, które stanowią zabezpieczenie otrzymanego finansowania. Często musimy także dokonać wyceny nieruchomości przez biegłego rzeczoznawcę na swój koszt. Ponadto zarówno przy udzieleniu kredytu jak również pożyczki hipotecznej bank dokona analizy naszej zdolności kredytowej. Innymi słowy zostania zbadana nasz zdolność kredytowa.

Podsumowując pożyczka hipoteczna to produkt dla osób, które potrzebują dużej ilości gotówki na dowolnie wybrany cel. Aby wnioskować o ten produkt konieczne jest posiadanie własnej nieruchomości, która nie jest obciążona hipoteką, czyli zastawem w księdze wieczystej nieruchomości. Od wartości naszej nieruchomości i kwoty jej wyceny (która może się różnić) jest uzależniona kwota,  którą możemy otrzymać od banku. Decydując się na kredyt hipoteczny trzeba mieć już wybraną nieruchomość, którą planujemy sfinansować za pomocą kredytu. I właśnie to nasze mieszkanie lub dom będzie stanowiło zabezpieczenie dla banku spłaty kredytu.

Jeżeli rozważasz zakup nieruchomości za pomocą kredytu hipotecznego lub poszukujesz oferty pożyczki hipotecznej sprawdź nasz Ranking Kredytów Hipotecznych.

5/5 - (2 votes)

Dodaj komentarz