Ranking Kredytów Hipotecznych 2022

Ranking Kredytów Hipotecznych 2021

Potrzebujesz środków finansowych na zakup mieszkania, działki lub budowę domu. Ranking Kredytów Hipotecznych 2022 ułatwi Ci wybór oferty kredytowej.

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie na wiele lat. Jednak bez pożyczenia środków dla wielu osób zakup nieruchomości jest niemożliwy.

Ranking Kredytów Hipotecznych 2022 – cel

Kredyt hipoteczny jest kredytem celowym. Oznacza to, że środki muszą zostać przeznaczone zgodnie z celem, który jest na wniosku kredytowym. Może to być budowa domu, zakup działki budowlanej, remont mieszkania lub modernizacja lokalu na wynajem. Wiele osób utożsamia kredyt hipoteczny z kredytem mieszkaniowym. Jest to zbliżony produkt, jednak środki finansowe z kredytu mieszkaniowego mogą zostać przeznaczone tylko na zakup mieszkania.

Ranking Kredytów Hipotecznych 2022 – zabezpieczenie

Bank pożyczając nam środki finansowe wymaga gwarancji spłaty zadłużenia. Jest spowodowane tym, że kwoty udzielanych kredytów hipotecznych są wyższe niż kredytów gotówkowych. Zazwyczaj zabezpieczeniem kredytu jest hipoteka. Jest to wpis w księdze wieczystej zakupionej na kredyt nieruchomości.

Ranking Kredytów Hipotecznych 2022 – zdolność kredytowa

Bank, w którym wnioskujemy o kredyt hipoteczny dokona oceny naszej zdolności kredytowej. Bank dokonuje obliczenia naszej zdolności kredytowej na podstawie naszych przychodów oraz stałych wydatków. Bank sprawdzi także naszą historię w BIK, czyli w Biurze Informacji Kredytowej. Pozytywna historia w BIK oznacza brak niespłaconych po terminie kart kredytowych, kredytów. Niskie dochody często nie przekreślają szansy na kredyt hipoteczny – trzeba sprawdzić wiele ofert i wybrać najkorzystniejszą. Natomiast negatywna historia w BIK pomimo wyższych dochodów może przekreślić szansę na otrzymanie środków finansowych.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w Kredyt hipoteczny krok po kroku.

Sprawdź nasz Ranking Kredytów Hipotecznych 2022.

Ranking Kredytów Hipotecznych 2022 – oprocentowanie

Koszt kredytu hipotecznego składa się z oprocentowania oraz dodatkowych opłat. Oprocentowanie składa się ze stopy referencyjnej oraz marży banku. Stopa referencyjna to wartość niezależną od banku. Natomiast marża kredytu hipotecznego jest wartością procentową pożyczonych przez nas środków określoną przez bank. Dlatego warto sprawdzić który bank oferuje najniższą marżę.

Ranking Kredytów Hipotecznych 2021 - oprocentowanie
Ranking Kredytów Hipotecznych 2020 – oprocentowanie

Na powyższym przykładzie porównaliśmy wysokość raty dwóch kredytów hipotecznych na 200.000 zł na okres 30 lat. Pierwszy zakładał marżę banku na poziomie 1,7%, drugi nieco wyższą 3%. Różnica w miesięcznej racie kredytu wynosi 150 zł. W perspektywie 30 lat, różnica w kosztach kredytu hipotecznego to ok. 50.000 zł.

Sprawdź nasz Ranking Kredytów Hipotecznych 2022.

Ranking Kredytów Hipotecznych 2022 – dodatkowe opłaty

Oprócz kosztów kredytu związanych z oprocentowaniem kredytobiorca ponosi także dodatkowe opłaty. Składają się na nie ubezpieczenie oraz prowizja od udzielenia kredytu hipotecznego. Prowizja to jednorazowa opłata, którą bank pobiera przy wypłacie środków.

Wnioskując o kredyt hipoteczny trzeba posiadać wkład własny – co najmniej 20% wartości nieruchomości. Jeżeli nie posiadamy takiej kwoty trzeba poszukać banku, który akceptuje ubezpieczenie niskiego wkładu własnego. Jest to związane z dodatkową opłatą.

Kupując dom lub mieszkanie na rynku pierwotnym bank wymaga zakupu tzw. ubezpieczenia pomostowego. Jest to związane z dłuższym okresem oczekiwania na wpisanie hipoteki do księgi wieczystej.

W trakcie trwania umowy kredytu hipotecznego mogą pojawić się jeszcze inne opłaty. Przykładowo banki pobierają prowizje za przewalutowanie, wcześniejszą spłatą oraz inspekcję na miejscu budowy przed uruchomieniem kolejnej transzy.

Pamiętajmy, że zawsze trzeba sprawdzać Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania (RSSO), która informuje nas o realnym koszcie kredytu.

Sprawdź nasz Ranking Kredytów Hipotecznych 2022.

Ranking Kredytów Hipotecznych 2022 – warunki

W naszym Rankingu dokonamy sprawdzenia warunków kredytu hipotecznego na 360 miesięcy dla kwoty 300 tys. zł oraz rat równych przez cały okres finansowania.

Najlepszą ofertę można znaleźć w PKO BP – wynosi ono 2,82%. Bank pobiera jednak prowizję, która wynosi 3,5% kwoty kredytu, co daje nam Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania (RSSO) na poziomie  3,14%.  Miesięczna rata wynosi 1279,13 zł.  Prowizja pobierana przez PKO BP jest jedną z najwyższych na rynku jednak jest to wydatek jednorazowy. Najniższe na rynku oprocentowania powoduje, że RSSO jest najniższe, co powoduje, że oferta ta jest najtańsza.

Kolejne miejsce w naszym rankingu zajmuje Citibank, który oferuje kredyt oprocentowany 3,41% w skali roku. Bank pobiera prowizję, która wynosi 2,50%. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RSSO) jest na poziomie 3,67%. Miesięczna rata wynosi 1365,41zł. Natomiast łączna kwota spłaty kredytu, bez wcześniejszych spłat po 30 latach wyniesie 31 tys zł więcej niż w PKO BP.

Ranking Kredytów Hipotecznych 2022 – oferty bez prowizji

W naszym Rankingu można znaleźć też oferty bez prowizji od udzielenia kredytu. Znajdują się w ofercie  Millenium (oprocentowanie kredytu 3,92%). RSSO wynosi 3,99% a rata kredytu 1418,44 zł. Całkowity kwota do spłaty wynosi o 50 tys. zł więcej niż w przypadku oferty z najwyższą prowizją za udzielenie kredytu

Ranking Kredytów Hipotecznych 2022 – dokumenty

Jeżeli już wybraliśmy bank, w którym chcemy wnioskować o kredyt hipoteczny to trzeba przygotować niezbędne dokumenty, które trzeba złożyć wraz z wnioskiem. Są to dokumenty potwierdzające tożsamość kredytobiorcy (dowód osobisty lub paszport) oraz dokumenty, na podstawie których bank wyliczy zdolność kredytową. Jest to zaświadczenie o naszych zarobkach, historia rachunku bankowego itp. Należy też dostarczyć dokumenty związane z nieruchomością, na której zakup będą przeznaczone środki z kredytu.

Odpis z księgi wieczystej gruntu oraz pozwolenie na budowę wydane deweloperowi – w przypadku zakupu nieruchomości na rynku pierwotnym. Aktualny odpis z księgi wieczystej nieruchomości oraz umowę przedwstępna zakupu – w przypadku zakupu nieruchomości na rynku wtórnym.

Jeżeli rozważasz zakup nieruchomości za pomocą kredytu hipotecznego lub poszukujesz oferty pożyczki hipotecznej sprawdź nasz Ranking Kredytów Hipotecznych.

4.7/5 - (234 votes)

Dodaj komentarz