Wkład Własny 2020

Wkład własny 2020

Zgodnie z Rekomendacją S wydaną przez Komisję Nadzoru Finansowego  wkład własny do kredytu hipotecznego w 2020 roku wynosi 20 proc. Przy przeciętnym kredycie hipotecznym wartości 250.000 zł wkład własny, jaki trzeba posiadać, aby otrzymać kredyt to 50.000 zł.

Jaka wysokość wkładu własnego przy kredycie hipotecznym?

Wielokrotnie słyszymy pojęcie wkład własny. Co to oznacza?

Pojęcie to oznacza kwotę środków, którą nabywca nieruchomości zaciągający kredyt hipoteczny musi pokryć z własnych środków.

Innymi słowy składając wniosek o kredyt hipoteczny trzeba posiadać część środków własnych na zakup nieruchomości. Według  zaleceń nadzoru finansowego bank nie może udzielić nam kredytu na 100% wartości nieruchomości. Musimy posiadać też własne środki czyli wkład własny. Jeżeli myślisz o zakupie nieruchomości w przyszłości pamiętaj aby zgromadzić środki finansowe, które będą wkładem własnym.

Aktualnie minimalna wysokość wkładu własnego, który  trzeba posiadać wnioskując o kredyt hipoteczny to 20 procent wartości nieruchomości, którą planujemy nabyć. Wyższa kwota wkładu własnego jest mile widziana przez kredytodawców i wobec niższej kwoty zaangażowania banku oznacza szansę na tańszy kredyt.

Sprawdź nasz Ranking Kredytów Hipotecznych 2020.

Brak wystarczającej ilości środków na wkład własny?

Niektóre banki wyrażają zgodę na niższy wkład własny do kredytu hipotecznego.

Jak to możliwe w świetle wymogów nadzoru finansowego? 

W sytuacji braku wytaczającej ilości środków finansowych aby pokryć wymagany udział własnych środków w wysokości 20 proc. nabywanej nieruchomości kredytodawcy w zamian za wyższą kwotę kredytu wymagają zakupu dodatkowego ubezpieczenia tzw. ubezpieczenia niskiego wkładu własnego. Niestety, jest to związane z ponoszeniem dodatkowych kosztów oprócz raty kredytu aż do momentu spłaty kwoty kapitału,która umożliwi pokrycie 20 proc. wysokości wkładu własnego.  Sprawdź jeszcze inne warunki związane z kredytem hipotecznym.

Sprawdź nasz Ranking Kredytów Hipotecznych 2020.

Gdzie szukać ofert z niższym wkładem własnym?

Nie każda instytucja finansowa jest skłonna udzielić kredytu hipotecznego kredytobiorcy, który nie ma wystarczającej ilości środków w finansowych aby pokryć minimalny wkład własny. Jenak jeżeli posiadasz środki finansowe, które stanowią nie mniej niż  10% nieruchomości, którą planujesz zakupić to jest szansa, że otrzymasz kredyt. Banki, które wymagają 10% wartości wkładu własnego to: Alior Bank, Santander Bank Polska, PKO BP, Millenium i Pekao SA. Jednak wyższa kwota zaangażowania banku w finansowaniu nabywanej nieruchomości jest związana z koniecznością ubezpieczenie niskiego wkładu własnego.

Wkład własny to nie tylko gotówka

Udział własny kredytobiorcy zwany wkładem własnym nie musi występować w tylko formie gotówki. Do posiadanego przez nas wkładu własnego bank można zaliczyć:

  • nabytą przez nas działkę, na której chcemy wybudować dom ze środków z kredytu,
  • zaliczkę na poczet zakupu mieszkania/domu, które wpłaciliśmy deweloperowi,
  • środki, które otrzymamy likwidując książeczkę mieszkaniową i będą przeznaczone na zakup/ budowę nieruchomości.

Jak widać nie tylko gotówka, będąca udziałem własnym umożliwi nam zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Pamiętajmy, że im wyższy wkład posiadamy  tym większa szansa na tańszy kredyt.  Należy dodać, że kredyt hipoteczny to zobowiązanie na wiele lat. Sytuacja na rynku stóp procentowych, które są na niskim poziomie, może się zmienić i wysokość rat kredytu, które bank wylicza dzisiaj może zmienić się w przyszłości.

Sprawdź nasz Ranking Kredytów Hipotecznych 2020.

Jeżeli rozważasz zakup nieruchomości za pomocą kredytu hipotecznego lub poszukujesz oferty pożyczki hipotecznej sprawdź nasz Ranking Kredytów Hipotecznych 2020.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *